Zapobieganie nawrotom grzyba w piwnicy – co zrobić by problem nie wrócił?

Baza Wiedzy

Nie można ignorować obecności grzyba w piwnicy, gdyż stanowi on zagrożenie zarówno dla zdrowia osób tam mieszkających, jak i dla struktury budynku. Jeśli używasz piwnicy do przechowywania przedmiotów, pojawia się problem dotyczący tych, które miały kontakt z grzybem. Czy można je uratować? Jak je zapobiec pojawieniu się grzybów domowych w przyszłości?

Dlaczego w mieszkaniu pojawia się pleśń i grzyb na ścianie? 5 najczęstszych przyczyn powstawania pleśni

Kontrola wilgotności wykazała przekroczone normy w Twojej piwnicy? Wilgoć w najniższych kondygnacjach budynków wynika przede wszystkim z ich podziemnego położenia. Woda z gruntu lub opadów atmosferycznych może przedostawać się do wnętrza przez nieszczelności w ścianach, podłodze lub dachu. Piwnice często mają słabą izolację termiczną i hydroizolacyjną, co prowadzi do kondensacji pary wodnej na zimnych powierzchniach, zwiększając wilgotność.

Spośród występujących zazwyczaj przyczyny tworzenia się grzybów na ścianach specjaliści wskazują:

  • Wadliwą wentylację w lokalu.
  • Skrajne temperatury we wnętrzu mieszkania.
  • Wysoką wilgotność w pomieszczeniach.
  • Zbyt szczelne okiennice.

Ponadto niewłaściwa wentylacja uniemożliwia usuwanie nadmiaru wilgoci. W czasie intensywnych opadów deszczu w Twojej piwnicy może gromadzić się woda. Wilgoć może być również wynikiem niewłaściwego użytkowania piwnicy, na przykład suszenia prania czy gotowania w tym pomieszczeniu. Wszystkie te czynniki sprawiają, ze piwnica jest miejscem mocno narażonym na rozwój grzybów pleśniowych.

Zagrzybione ściany i nieprzyjemny zapach – od czego zacząć usunięcie grzyba?

Zagrzybione ściany i nieprzyjemny zapach to poważny problem, który wymaga szybkiego i skutecznego działania. Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać jest zlokalizowanie wykwitów grzyba – zarówno na widocznych powierzchniach, jak i w trudno dostępnych miejscach, takich jak piwnice czy wilgotne kąty pomieszczeń.

W dalszej kolejności zadbaj o szczegółową analizę mykologiczną, która pozwoli na określenie gatunku grzyba lub pleśni. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego preparatu grzybobójczego, skutecznie eliminującego konkretny rodzaj mikroorganizmów. W trakcie procesu odgrzybiania ważne jest usunięcie roślin, zwierząt oraz wszelkich tkanin, takich jak pościel, z pomieszczeń. Pozwoli to zapobiec ich zanieczyszczeniu i dalszemu rozprzestrzenianiu się zarodników grzybów.

Jak usunąć grzyba ze ściany raz na zawsze? Powstrzymaj nawracające wykwity grzybów

Okazuje się, że najlepszym sposobem zapobiegania grzybom domowym jest usunięcie przyczyn ich powstawania. Dlatego w pierwszej kolejności wykonaj uszczelnienie ścian oraz naprawę wszelkich uszkodzeń. Do izolacji piwnicy można użyć specjalnych mas bitumicznych, folii lub płyt izolacyjnych. Specjaliści z zakresu mykologii budowlanej przekonują, że warto również zadbać o odpowiednią izolację termiczną i hydroizolacyjną, aby zapobiec przenikaniu wilgoci z zewnątrz i utrzymać stałą temperaturę.

Ważne jest też zapewnienie właściwej wentylacji, na przykład poprzez zamontowanie krat wentylacyjnych, okien lub wentylatorów mechanicznych, aby wilgoć była skutecznie usuwana. Co więcej, warto ograniczyć wewnętrzne źródła wilgoci, takie jak suszenie prania, gotowanie lub przechowywanie gorących potraw w piwnicy – zaleca Mieszko Kastelnik z firmy odgrzybiającej mieszkania.

Z tego powodu, że pleśń rozwija się w ciepłych i wilgotnych warunkach, najważniejsze jest utrzymanie odpowiednich poziomów wilgoci i temperatury w domu. Eksperci informują, że idealna wilgotność względna w pomieszczeniach powinna wynosić od 40% do 60%, co jest korzystne zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla stanu mebli. Optymalna temperatura powietrza to około 22°C.

Jeśli nie chcesz, by pleśń powróciła zastosuj te wskazówki:

  • Zwróć uwagę na prawidłowe odprowadzanie wody w Twoim gospodarstwie domowym.
  • Zadbaj o regularne wietrzenie mieszkania w ciągu dnia i przed snem.
  • Kup specjalistyczne preparaty z chlorem do walki z grzybem.
  • Rozszczelniaj okna, by do środka wpadało świeże powietrze.

Wyeliminuj nadmiar wilgoci z piwnicy

Z drugiej strony, jeśli do zagrzybienia nieruchomości doszło na skutek zalania lokalu, konieczne może być usunięcie wilgoci w pierwszej kolejności. Kiedy w pomieszczeniach wyczuwalna jest nadmierna wilgotność, powstrzymaj się od uszczelniania ścian i nakładanie izolacji.

Zadbaj lepiej o zakup dobrego osuszacza powietrza albo zleć taką usługę fachowcom od eliminacji skutków zalań. Osuszanie np. za pomocą osuszacza absorpcyjnego, pozwoli w szybkim czasie wyeliminować za wysoką wilgoć. Dopiero po wykonaniu tego kroku będziesz mógł dalej zabezpieczać swoją piwnicę.

Sprawdź mostki termiczne w nieruchomości

Jeśli w twoim domu pojawił się problem z grzybem i wilgocią, warto skupić się na sprawdzeniu mostków termicznych. Mostki termiczne to miejsca, gdzie ciepło łatwiej przenika przez przegrody budowlane, co często prowadzi do kondensacji pary wodnej. To zjawisko jest idealnym środowiskiem dla rozwoju pleśni i grzybów, które mogą powodować nie tylko uszkodzenia budynku, ale również problemy zdrowotne dla mieszkańców.

Regularne monitorowanie i usuwanie mostków termicznych to inwestycja, która przynosi korzyści na dłuższą metę. Profesjonalna analiza termowizyjna może dokładnie wskazać problematyczne obszary, które są niewidoczne gołym okiem. Po ich zidentyfikowaniu wykonujemy izolację ścian, co skutecznie zapobiega dalszemu gromadzeniu się wilgoci i tworzeniu warunków sprzyjających rozwojowi grzybów – informuje Mieszko Kastelnik, specjalista ds. odgrzybiania ścian.

Zadbaj o regularne wietrzenie pomieszczeń

Kluczowym elementem utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci w budynku jest skuteczna wentylacja. Najlepsze rezultaty daje wentylacja mechaniczna, przy której należy regularnie czyścić kratki wentylacyjne. W przypadku wentylacji grawitacyjnej ważne jest częste wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza kuchni, łazienki oraz miejsc, gdzie suszy się pranie.

Otwierając okna i zapewniając swobodny przepływ powietrza, zmniejszasz ryzyko gromadzenia się pleśni i roztoczy, a także pozwalasz wilgotnym obszarom na naturalne osuszanie. To również poprawia komfort w pomieszczeniach, ponieważ wysoka wilgotność może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów i problemów z oddychaniem.

Zleć odgrzybianie ścian fachowcom – usługi na usuwanie pleśni z wnętrza domu

Jeśli jako właściciel mieszkanie nie radzisz sobie z usuwaniem pleśni, rozważ skorzystanie z profesjonalnych usług. Firma Kastelnik, działająca na terenie całej Polski, oferuje specjalistyczne odgrzybianie piwnicy https://kastelnik.pl/utylizacja/oproznianie-piwnic/, w tym impregnację farbą antygrzybiczną, osuszanie ścian i dezynfekcję. Jest to certyfikowana firma, która cieszy się pozytywnymi opiniami klientów. Zleć odgrzybianie ścian fachowcom, aby skutecznie pozbyć się pleśni z wnętrza domu.

Ernest Konieczny

Dodaj komentarz

Do Góry