Kwota alimentów uzależniona jest od wielu czynników. To jeden z powodów, dla których sprawy sądowe, podczas których ustalana jest wysokość świadczenia, są tak złożone. Sprawdź, od czego zależy kwota alimentów. Przy okazji dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z pomocy prawnika z Gdańska – alimenty stanowią bowiem istotną kwestię dla każdej ze stron.
Obliczenie kwoty alimentów – co sprawia, że jest tak skomplikowane?
Wysokość alimentów jest kwestią, która budzi wiele emocji i wątpliwości. Z jednej strony bowiem osoba, która sprawuje opiekę nad dzieckiem, liczy na jak najwyższe alimenty – tak, aby możliwe było zaspokojenie wszystkich potrzeb dziecka. Z drugiej strony jest jednak drugi rodzic, dla którego konieczność płacenia alimentów może być dużym obciążeniem finansowym.
Jeśli chodzi o ustalenie kwoty alimentów, w każdym przypadku sąd podejmuje decyzję w sposób indywidualny. Niejednokrotnie proces ten bywa czasochłonny i skomplikowany – a dzieje się tak z różnych powodów, o których możesz przeczytać na https://kancelaria-temida.com/sprawy-rodzinne/alimenty/. Wśród najczęstszych przyczyn sporów wymienia się fakt, że jedna ze stron dąży do tego, aby alimenty były jak najwyższe, a drugiej zależy na niższej kwocie świadczenia.
Od czego zależy wysokość alimentów?
Ustalenie kwoty alimentów w każdym przypadku odbywa się na podstawie analizy kosztów utrzymania dziecka i jego usprawiedliwionych potrzeb, a także możliwości zarobkowych osoby zobowiązanej do wypłaty świadczenia.
Koszty utrzymania dziecka
Podstawową kwestią, którą sąd bierze pod uwagę przy ustalaniu kwoty alimentów na dziecko, są koszty jego utrzymania. Osoba, która ubiega się o alimenty (najczęściej jest to oczywiście jeden z rodziców dziecka) powinna więc wykazać, ile dokładnie kosztuje utrzymanie. Znaczenie mają tutaj wydatki na mieszkanie, wyżywienie, ubrania, a także na ewentualne leczenie, edukację, podróże, pasje i rozwój, wakacje czy zajęcia dodatkowe.
Co ważne, muszą to być usprawiedliwione potrzeby. Nieco inaczej kształtują się wydatki na noworodka czy niemowlę, a inaczej na nastolatka czy młodego dorosłego w trakcie studiów. Dobrym rozwiązaniem może być zgromadzenie wszystkich paragonów, faktur i rachunków, a także stworzenie listy wydatków na dziecko. Dzięki temu sąd zyska szczegółowy wgląd w koszty utrzymania i na tej podstawie będzie w stanie określić kwotę alimentów.
Możliwości zarobkowe ojca
Kolejną kwestią, która jest brana pod uwagę przy wyliczaniu kwoty alimentów, są możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej do wypłaty świadczenia. Z reguły jest to ojciec dziecka, choć oczywiście niekoniecznie musi tak być. Co bardzo ważne, sąd nie uwzględnia tutaj aktualnych dochodów, a kwotę, którą dana osoba mogłaby zarabiać, gdyby w pełni wykorzystała swój potencjał. Chodzi tutaj zarówno o posiadane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, jak i wiek, stan zdrowia czy inne umiejętności.
Innymi słowy, argument dotyczący zbyt niskich zarobków w stosunku do kwoty alimentów może nie być brany pod uwagę. Sąd może bowiem założyć, że dana osoba jest w stanie zarabiać więcej – pod warunkiem, że wykorzysta wszystkie dostępne możliwości. Oczywiście zasada ta budzi pewne wątpliwości, szczególnie po stronie osób, które płacą alimenty. Z pewnością jednak warto wiedzieć, że właśnie w ten sposób sąd podchodzi do możliwości zarobkowych ojca.
Sprawdź, w czym pomoże Ci prawnik z Gdańska w sprawie o alimenty: https://kancelaria-temida.com/.
Czeka Cię sprawa alimenty w Gdańsku? Prawnik zapewni Ci profesjonalne wsparcie
Niezależnie od tego, czy jesteś stroną, która będzie wypłacać świadczenie, czy może to Ty sprawujesz opiekę nad dzieckiem, skorzystanie z pomocy prawnika z Gdańska w sprawie o alimenty może być dobrym pomysłem. Osoba taka przeprowadzi Cię przez całe postępowanie sądowe i zadba o to, aby orzeczenie sądu było korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Biorąc pod uwagę, że sprawy związane z alimentami – szczególnie na etapie wyliczania kwoty świadczenia – są bardzo skomplikowane i czasochłonne, profesjonalna pomoc prawna może okazać się nieoceniona.