Rozwód to trudny i stresujący moment dla każdej pary, dlatego warto znaleźć dobrego adwokata, który pomoże przejść przez rozprawę rozwodową.
To jak będzie wyglądać rozprawa zależy w dużej mierze od tego, czy rozwód będzie z orzekaniem czy bez orzekania o winie. W tym pierwszym przypadku rozwód będzie dużo łatwiej uzyskać i przy odrobinie szczęścia małżeństwo uda się zakończyć już na pierwszej rozprawie, zwłaszcza jeśli para nie posiada dzieci. Sąd ma za zadanie przesłuchać strony, aby upewnić się, że rzeczywiście nastąpił między nimi trwały rozpad pożycia oraz że decyzja o rozwodzie została dokładnie przemyślana. Sąd może też zaoferować pomoc mediatora lub udział w terapii małżeńskiej. Czasami sąd przeprowadzi również przesłuchanie z zeznań świadków, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą np. kwestie opieki nad dziećmi. Przed rozprawą należy przygotować odpowiednie argumenty i dowody na brak winy lub winę drugiego z małżonków, a także udowodnić, że rzeczywiście nastąpił całkowity rozpad pożycia małżeńskiego. W sądzie bardzo ważne będzie nastawienie i przekonanie o tym, że dalsze trwanie związku małżeńskiego nie ma sensu. Przygotowując się do pierwszej rozprawy rozwodowej warto też pamiętać o tak ważnych sprawach, jak zabranie ze sobą dowodu osobistego oraz pozwu i odpowiedzi na pozew. Przy rozwodzie z orzekaniem o winie potrzebne będą dodatkowe czynności ze strony sądu, które powodują, że zakończenie sprawy nie jest możliwe na jednej rozprawie np. gdy w grę wchodzą tak skomplikowane sprawy jak kwestie podziału majątku. Przy rozprawie rozwodowej przyda się pomoc adwokata, który pomoże szybko zakończyć sprawę, a dodatkowo przygotuje swojego klienta na ewentualne nieprzewidziane zdarzenia.
Jaki adwokat od rozwodów?
Przy wyborze adwokata do rozwodu, ważne jest, aby był on doświadczony w sprawach rodzinnych, a także posiadał dobrą reputację. Najlepiej postawić na prawnika, którego kancelaria znajduje się w niedalekiej odległości od sądu, w którym będzie toczyła się sprawa. Dobry prawnik to taki, który nie tylko posiada doświadczenie w sprawach rozwodowych, ale też zna lokalną praktykę sądową. Adwokat powinien być zawsze dostępny i chętny do udzielania odpowiedzi na pytania i obawy klienta. Jeżeli mamy do czynienia ze sprawą szczególnie skomplikowaną, np. dotyczącą podziału majątku lub władzy rodzicielskiej, warto wybrać prawnika, który ma doświadczenie w takich sytuacjach. Adwokat powinien też być empatyczny i oferować skuteczne wsparcie emocjonalne. Pomocy w rozwodzie udzieli np. kancelaria adwokacka.